Burpham Lane, Guildford, Surrey, GU4 7LZ

01483 572510

office@burpham.surrey.sch.uk

A A A

The Burpham Way - Spread your wings and fly high!

Burpham Staff - 2020/2021

 

                                                                                            

Headteacher: Mrs J. White
Deputy Headteacher: Miss C. Booth
SENCO: Mrs A. Matts (Deputy DSL)
Leadership Team: Mrs J. White  (Headteacher and Designated Safeguarding Lead)
  Miss C. Booth (Deputy Headteacher)
  Mrs S. Boden (School Business Manager)
 

Mrs F. Messenger (KS2 Lead) Currently on Maternity Leaver

Miss H. James (KS2 Lead)

Puffins & Wrens/Reception  

 

 
Teachers:

Mrs R. Cowley (Puffins), Mrs E. Taylor (Wrens), Mrs F. Moldon (Wrens' Teacher & Infant Lead)

Learning Support Assistants:

Mrs S. Glaysher, Mrs J. Manley, Mrs S. Mitchell & Mrs J. Smith (Early Years Practitioner)

 
Robins & Finches/Year 1  
   
Teachers:

Mrs L. Rose (Robins' Teacher) 

Miss J. Lamb (Finches' Teacher & Assistant Infant Lead)

Learning Support Assistants:

Mrs G. Earlam,  Mrs C. Noakes, Mrs D. Preston, Mrs J. Uwins 

   
The Owls  & Nightingales/Year 2  
   
Teachers:

Mrs P. Booth (Nightingales' Teacher and Assessment Leader) 

Mrs D. Bingle (Owls’ Teacher)  Ms R. Menhennett (SCITT - Trainee Teacher)

Learning Support Assistants:

Mrs S. John,  Mrs J. O'Connor, Mrs A. Sasiain & Mrs L. Watts

   

The Kingfishers &

Woodpeckers/Year 3

 
   
Teachers:

Mrs N. Aslam (Kingfishers)

Mr C. Nye (Woodpeckers) 

Learning Support Assistants:

 

Mrs B. Greenwood, Mrs D. Kotecha, Mrs D. Mason, Miss C. Preston & Mrs L Wickwar

   

The Jays & Doves/Year 4

 
   
Teachers:

Mrs H. Curtis (Jays)

Mr F. Carrick (Doves)

Learning Support Assistants:

Mrs C. Hunter, Mrs E. Long & Ms E. Richardson  

   

The Kestrels &

Falcons/Year 5

 
   
Teachers:

Mrs L. Tulie (Kestrels)

Miss H. James (Falcons’ Teacher and Junior Lead)

Learning Support Assistants: Mrs J. Crilly, Mrs B. Greenwood, Mrs M. Mills & Mrs A. Sciberras
   

The Eagles & Ospreys/Year 6

 
   
Teachers:

Miss H Cosslett (Eagles)  & Mrs J. Bennett (Thurs - Fri Ospreys' Teacher & Mrs C. May (Mon - Wed Ospreys' Teacher)

Learning Support Assistants:

 

Mrs K. Balchin, Mrs A. Davies, Mrs J. Loader & Mrs A Nicholls

 

   

The Parrots/COIN  (Communication and Interaction Needs) Centre

 
COIN Centre Teacher: Ms J. Boylett
Specialist Speech & Language Therapist: Mrs S. Darby
Speech & Language Therapy Assistant: Mrs T. Pisani
SEND Learning Support Assistants:

Mrs. C Briski, Mrs D. Carnell, Mrs L. Ellery, Mrs S. Martin (Senior LSA), Mrs D. Mason, Mrs J Robins, Mrs J Sayer & Mrs A. Williams (Senior LSA) & Mrs E. Zupnik  

Additional Teaching Staff

KS2  Phase Leader

Senior LSA

Outdoor Learning

 

Mrs F. Messenger (On maternity leave from 23rd November 2020)

Mrs T. St George

Mrs L. Wickwar

Emotional Literacy Support Assistant (ELSA) Mrs M. Weare (for more information please click here)

 

Music Teacher (PPA Cover):

 

 Mrs J. Uwins (Year 1) 

 

PE (PPA Cover):

 

Pleiades Ltd

Performing Arts Teacher (PPA Cover):
 Mrs K. Patterson (Yr2 & KS2)

 

 

 

 

Administrative Staff 

 

 
   
School Business Manager: Mrs S. Boden
School Office Manager: Mrs H. Tidy
School Administrator: Mrs R. McArdle & Mrs V. Whiteman
Caretaker: Mr D. Watson
   
   
Support Staff  
Senior Midday Supervisor: Miss D. Nurse
Midday Supervisors: Mrs J. Brown, Mrs L. Drummond, Mrs S. Franklin, Mrs N. Lycett, Mrs M. Mo, Mrs K. Nettleship & Mrs J. Purrett
 

  

 

   
Catering Staff: Mrs C. Warden (Catering Manager), Mrs D. Clayton (Senior Catering Assistant), Ms J Liddicott & Miss F. McKiernan
Extended School Staff: Mrs C. Briski, Mrs J. Brown, Mrs D. Clayton, Mrs A. Davies,  Mrs S. John (Swift's Afterschool Club Supervisor), Miss F. McKiernan, Miss M. Nash, Mrs C. Noakes, Mrs T. Nye, Miss C. Preston, Mrs D. Preston (Swallow's Afterschool Club Supervisor), Mrs T. St George (Lark's Breakfast Club Supervisor) & Mrs C. Warden
Crossing Patrol: Mrs D. Clayton
Home/School Link Worker: Mrs J. Beaumont for more info please click here